Hakkımızda

“Hipokrat’ın Çınarı” Nereden Geliyor?

 

Kendimi bildim bileli ilaçlarla aram hiç iyi olmamıştır. Beni ilaç kullanırken gören yakınlarım hep “Eğer sen ilaç alıyorsan gerçekten hastalığın seni öldürecek kadar kötüleşmiş olmalı.” demiştir. Her zaman doğal yollarla beslenerek sağlığımı korumaya ya da düzeltmeye çalışmışımdır. “Yiyeceğiniz ilacınız, ilacınız yiyeceğiniz olsun.” diyen ve modern tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın sözünü ilk nerede okuduğumu inanın bugün hatırlamıyorum bile; ancak her hastalığın evimde kendim yapabileceğim “ilaçlarla” geçebileceği yönündeki inancımın bu sözden kaynaklandığını söyleyebilirim.

 

Evlendiğimde mutfakta yaptığım ilk şey, hiç unutmuyorum, domates salçası olmuştu. Öyle mutlu olmuştum ki başardığım işten, kavanozu günlerce tezgahın üzerinde tutmuştum hep gözümün önünde olsun diye. Salçasıydı, turşu kurmaktı, reçel yapmaktı derken 30 yıllık evliliğimde, mutfakta vakit geçirmeyi de çok sevdiğimden, birçok yiyeceğimizi hazır almak yerine mutfağımda kendim yaptım. Yani içten içe hep Hipokrat’ın sözünü dinlemeye ve bir cümlelik bu öğretisine sadık kalmaya çalıştım.

 

Madem Hipokrat’ın öğüdünü uyguluyor ve onun öğretisiyle hareket ediyorduk, o hâlde kendisinin yaşadığı Kos Adası’nda öğrencilerine ders verdiği çınar ağacı bizim projemizin bir simgesi hâline gelebilirdi. Serkan Dede bu fikri ortaya attığında hiç düşünmeye bile gerek duymadan “Evet,” dedim kendisine “Hipokrat’ın Çınarı çok doğru bir seçim olur.”. Amacımız tabii ki ve asla kimseye ders vermek olamaz. Biz sadece öğrenmenin bir sonu olmadığına inanarak hareket ediyoruz. Sizin bizimle, bizim de sizinle paylaşacaklarımız ile herkesin bir şeyler öğrendiği bir platform kurmaktır hedefimiz. Bir çınar ağacımız yok ama burada paylaşacaklarımızın, bizlerden sonra geleceklerin yararı için bir fidan niteliği taşıyacağını umut ediyoruz. Böylelikle zaman geçtikçe bu fidan bir çınara dönüşecek ve çocuklarımız onun gölgesinde mutlu ve sağlıklı bir hayat sürebilecekler.

 

Taa o zaman birçok hastalığın bağırsaklardan kaynaklandığını bilen hipokrat, sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan sözleri ile bize ilham verdiğinden bağırsak dostu doğal yiyecekler yaptığımız bu projeye bir şekilde dahil olmalıydı. Biz “Hipokrat’ın Çınarı”nı çok sevdik, umarım sizin de hoşunuza gitmiştir.

Fisun Güley